Ülkemizde binicilik sporu atalarımızdan gelen bir gelenek ve belki de genlerimizde varolan bu istek, şehir hayatının keşmekeşinden kurtulmanın doğaya duyduğumuz özlemi biraz da olsa gidermenin zevkli bir yolu.

 

At sevgisi, ilk kural

Binicilik sporunu yapmak isteyenler için ilk kural atları sevmek. Attan ürken, onunla diyalog kuramayan bir insanın, bu sporu yapması neredeyse imkansız. Atınızı yavaşça vurarak okşamalı, onunla konuşmalı, zaman zaman da ona şeker vererek küçük jestler yapmalısınız.

 

Ona ne kadar iyi davranırsanız, o da size o kadar uyum gösterecek ve sadık kalacaktır.

 

İyi bir bininci olmak

 

At binmek uzaktan kolay gibi gözükse de, işin aslı öyle değil. Kişinin yeteği, azmi ve çalışmasına göre iyi bir binici olmak 6 ay ile 5 yıl arasında süre gerektiriyor.

 

Kendine özgü giyim stili 

 

Binicilerin rahat ve güvenli olarak at binmek için, öncelikle tok adı verilen bir kask takmaları gerekli. Bunun dışında, biniciler külot pantolon ve özel çizme de giymeliler. Ama iyi birer binici olduktan sonra, kendi zevkiniz için bu sporu yaparken, rahat ettiğiniz giysileri giyebilirsiniz.

 

Binicilik pahalı spor mu? 

 

Binicilik çok ucuz olmamakla beraber çok da pahalı bir spor değil. Bu sporu yapmanız kendi atınızın olması gerekli değil. Üye olacağınız bir kulüpte atlara binebilir ve doğanın zevkini çıkartabilirsiniz.

 

Yaş sınırı yok

 

Binicilik sporuna 6 yaşından itibaren başlanabilir, sağlığınız elverdiği sürecede at binebilir, fiziksel olarak da bacak kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

 

Atlarımıza iyi bakmalıyız

At sahibi olmaya karar verdiğinizde onu bir binicilik kulübüne bırakmalısınız. Çünkü atlar bakım isteyen son derece obur hayvanlar. Günde dört kilo yulaf yiyip, 30-40 litre kadar su içip, bazı dönemlerde kilolarca yumurta, maydanoz, havuç, bal gibi yiyeceklerde yerler.

 

Binicilik ata binme bilgisi ve sanatıdır. Atlı sporların temelini teşkil eder. At binicisine itaat edebilmek için onun üstünlüğünü hissetmeli, ona güvenmeli, onu sevmelidir.